یکی از دوره هایی که در مجموعه آموزش دندانپزشکی آریادسک برگزار می شود، طرح درمان ونیر کامپوزیت هست که تا کنون دوره های موفق متعددی برگزار شده است. در این صفحه میخواهیم اطلاعاتی در مورد طرح درمان ونیر در اختیارتان قرار دهیم.  آسیب هایی که به دندان وارد می شوند می توانند ظاهر لبخند را به شدت تحت تاثیر قرار دهند. لکه های ناشی از مصرف خوراکی های که آثار آن ها در بلند مدت به جا می ماند و همچنین ضربه های وارد شده به دندان که سبب شکستن، ترک خوردن یا لب پر شدن دندان می شود همگی مجموعه اتفاقاتی هستند که می توانند فرد را به فکر وا دارند تا راهی برای درمان این مشکل پیدا کند. در حال حاضر راه های مختلفی برای رفع این مشکلات وجود دارد. استفاده ازروکش های دندانی به صورت موقت یا دائم از جمله راه هایی است که توسط دندانپزشکان نیز توصیه می شوند. یکی از انواع روکش ها که کاربرد بسیار مناسبی برای رفع آسیب های دندانی دارد، استفاده از کامپوزیت دندان است. کامپوزیت طرح لبخند می تواند در بهبود لبخند و ظاهر دندان های فرد بسیار موثر باشد. کامپوزیت ونیر در قسمت جلویی دندان قرار می گیرد و سبب می شود تا شکل روی دندان ها به طور کامل پوشیده شود و در نتیجه تمامی مشکلات دندان مخفی شوند. تفاوت کامپوزیت ونیر با روکش های دندانی در این است که کامپوزیت ونیر برای مشکلات سطحی دندان کاربرد دارد. در این نوشتار تلاش می کنیم تا شما را با آنچه که باید در مورد ونیر کامپوزیت بدانید آشنا کنیم.

ونیر کامپوزیت چیست؟

کامپوزیت ونیر از دسته روکش های دندانی است که پوسته های نازکی دارند و در قسمت جلویی دندان قرار می گیرند تا ظاهر آن را بهبود بخشند. کامپوزیت ونیر در حقیقت تنها یکی از چندین روش موجود برای تغییر ظاهر دندان ها و اصلاح طرح لبخند است. شکل دادن مینای دندان، باندینگ و استفاده از تاج های دندانی را می توان به عنوان سایر روش های درمانی معرفی کرد. به طور کلی دو نوع اصلی از روکش های دندانی وجود دارد که می تواند مورد استفاده قرار گیرند. روکش های پرسلن و روکش های کامپوزیت که از آن ها به عنوان کامپوزیت ونیر نیز یاد می شود. روکش های پرسلن به صورت سفارشی ساخته می شوند و شرایطی کاملا متناسب با دندان های فرد دارند با این حال کامپوزیت ونیر ها از رزین به رنگ دندان ساخته می شوند و این همان ماده ای است که برای اتصال دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد. مزیت های بسیار زیادی در استفاده از هر یک از کامپوزیت ونیر ها و پرسلن ها وجود دارد اما نکته حائز اهمیت در رابطه با انتخاب هر کدام آن است که به سطح مشکل دندان های خود توجه داشته باشید و با بررسی بودجه شخصی خود یک گزینه را استفاده کنید. کامپوزیت ونیر در زیبایی دندان بسیار حائز اهمیت است و می تواند ظاهر دندان ها و لبخند فرد را به طور کلی تغییر دهد. یکی از مهم ترین نکات در رابطه با استفاده از کامپوزیت ونیر آن است که هر فرد با توجه به نیاز های خودش می تواند از آن استفاده کند. در حقیقت کامپوزیت ونیر با توجه به شکل دندان های هر فرد به صورت جدا گانه طراحی می شوند. این روش درمانی تهاجم بسیار کمی دارد و با بی حسی موضوعی می تواند به نتیجه برسد. این روکش ها به صورت مستقیم روی دندان قرار می گیرد و می توانند به صورت سفارشی برای هر فرد ساخته شوند. یکی از مزیت های استفاده از کامپوزیت طرح لبخند این است که مینای دندان آسیب جدی نمی بیند و لایه نازکی از رزین به صورت مسقیم بر روی دندان قرار می گیرد تا مشکلات دندان را بر طرف سازد. این ماده به راحتی می تواند ظاهری زیبا تر و بهتر به دندان های شما ببخشد. درمان به کمک این روش به تعداد دندان هایی که فرد می خواهد اصلاح کند بستگی دارد. در این روش درمانی نیازی به تراشیدن دندان ها وجود ندارد و به همین دلیل است که در اولین مراحل درمان و پس از اولین جلسه می توان تحولات اولیه را مشاهده کرد.

چه کسانی می توانند از کامپوزیت ونیر استفاده کنند؟

روکش های دندانی به طور کلی می توانند نقایص موجود در دندان را بپوشانند و لبخندی زیبا و درخشان را به فرد هدیه دهند. این نقص می تواند شامل دندان هایی باشد که کج شده یا شکسته اند. تغییر رنگ و همچنین لکه هایی که روی دندان ایجاد شده است نیز ظاهر دندان را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد. فرسودگی مینای دندان نیز یکی دیگر از مواردی است که می تواند در ظاهر دندان ها تاثیر گذار باشد و استفاده از کامپوزیت ونیر می تواند این مشکلات را به طور کلی حل کند. کامپوزیت دندان قسمت جلویی دندان ها را می پوشاند و نسبت به تاج ها که کل دندان را پوشش می دهند بسیار نازک تر هستند. تاج های دندانی همچنین نیاز به آن دارد که قسمت عمده ای از دندان اصلاح و بریده شود و این در حالی است که در استفاده از کامپوزیت ونیر ممکن است به بریدن دندان نیازی نباشد یا کمتر مورد استفاده قرار گیرد. اگر دندان های شما شکل منظمی دارند ولی شما می خواهید ظاهر یا رنگ آن ها را تغییر دهید، روکش های دندانی به طور کلی می توانند گزینه ای بسیار مناسب برای شما قلمداد شود. تاج های دندانی بیش تر برای دندان هایی استفاده می شوند که سطح آسیب وارد شده به آن ها بیش تر باشد.

طرح درمان ونیر کامپوزیت

انواع کامپوزیت ونیر در دندانپزشکی

زمانی که قصد استفاده از انواع روکش های دندانی را دارید، باید به دندانپزشک متخصص و با تجربه مراجعه کنید، پس از انجام مشورت های مناسب شما به طور کلی دو نمونه کامپوزیت ونیر را در دسترس خواهید داشت، کامپوزیت ونیر های مستقیم و کامپوزیت ونیر های غیر مستقیم. کامپوزیت ونیر های مستقیم روکش های ساخته شده از ماده رزین هستند که به صورت مستقیم بر روی دندان های شما قرار می گیرند. برای استفاده از این روکش ها نیازی به صرف زمان زیاد ندارید و روکش های دندانی شما به سرعت آماده می شوند و تهاجم استفاده شده در این نوع از کامپوزیت دندان به حداقل می رسد. نوع دوم از انواع کامپوزیت ونیر، کامپوزیت ونیر غیر مستقیم است. تفاوت اصلی بین روکش های کامپوزیتی مستقیم و غیر مستقیم روند استفاده از آن ها است نه ماده ای که برای ساخت و تولید از آن ها استفاده می شود. در ابتدای امر همچون روش مستقیم، دندانپزشک باید دندان را آماده کند اما تفاوت آن است که روکش دندان خارج از دندان در کلینیک دندانپزشکی یا در آزمایشگاه ساخته می شود. تا زمانی که کامپوزیت ونیر ساخته شود، دندانپزشک از روکش های موقتی استفاده می کند تا بتواند شرایط اولیه استفاده از روکش ها را برای شما تداعی کند. زمانی که کامپوزیت ونیر آماده شد، دندانپزشک قرار ملاقات جدیدی را با شما تنظیم خواهد کرد. در این مرحله روکش های موقتی از دندان های شما جدا می شود و دندانپزشک با استفاده از یک ماده چسبنده روکش های ساخته شده خارج از دهان را به دندان های شما وصل می کند. کامپوزیت ونیر هایی که خارج از محیط دهان ساخته می شوند دوام بیش تری دارند و در برابر سایش مقاومت می کنند و احتمالا شکستن و خراب شدن آن ها بسیار کم تر است. به همین دلیل اما می توان گفت که هزینه استفاده از کامپوزیت های مستقیم کمتر از کامپوزیت های غیر مستقیم است.

ماندگاری کامپوزیت ونیر

عوامل متعددی در ماندگاری روکش های کامپوزیتی دخیل هستند، مراقبت های بهداشتی مناسب از دندان ها می تواند باعث افزایش طول عمر کامپوزیت ونیر شود. جویدن اجسام و خوراکی های سفت مانند سیب یا یخ می تواند به دندان ها آسیب وارد کند. همچنین مسواک زدن با مسواک نرم و خمیر دندان های غیر ساینده نیز از عوامل دیگری است که می تواند به طول عمر کامپوزیت ها بیافزاید.

در استفاده از کامپوزیت ونیر نیز مزایا و معایبی وجود دارد که بهتر است هر فرد پیش از مراجعه به دندانپزشک از آن ها مطلع باشد و در صورت نیاز اطلاعات بیش تری را در صحبت با دندانپزشک خود به دست آورد.

مزایای کامپوزیت دندان

روکش های کامپوزیت اغلب به سرعت آماده می شود و می توانند همان روز روی دندان قرار گیرند و این می تواند یکی از نکات مثبت در استفاده از آن ها باشد. برای مثال فرض کنید فردی پیش از یک جلسه مهم دچار آسیب های دندانی شود، بدون تردید استفاده از کامپوزیت های یک روزه می تواند به او کمک کند تا با اعتماد به نفس در جلسه حاضر شود. زمانی که روکش کامپوزیتی بر روی دندان وصل شود، شکل و صیقل داده شود، بسیار طبیعی به نظر خواهد رسید.

انواع مختلف رنگ کامپوزیت دندان

روکش ها در چهار دسته قرار می گیرند: قهوه ای مایل به قرمز، زرد مایل به قرمز، خاکستری و خاکستری مایل به قرمز. در این دسته ها ، ۱۱ زیر مجموعه برای شخصی سازی بیشتر نیاز بیمار وجود دارد. برخی از سیستم های رنگی دسته پنجم را پیاده سازی می کنند. آنها به سایه های بلیچ شده معروف هستند. اینها سطوحی از سفید بلیچ شده، مشابه با خروجی استفاده از سفیدکننده های دندان هستند.