دوره ترمیمی و زیبایی

دوره ترمیمی و زیبایی قابل ثبت نام

قابل ثبت نام

دوره ترمیمی و زیبایی تمام شده

دوره به اتمام رسیده است
دوره جامع ولمینیت سرامیکی 9-11 شهریور و 13-15 مهر
دوره به اتمام رسیده است
دوره جامع ولمینیت سرامیکی دکتر رسایی پور 5-7 مرداد و 9-11 شهریور
دوره به اتمام رسیده است
دوره چهار روزه افزایش طول تاج زیبایی همراه با ونیر کامپوزیت 11-14 مرداد
دوره به اتمام رسیده است
دوره 3 روزه ادونس ادهزیو دنتستری 22 - 24 تیر دکتر رسایی پور
دوره به اتمام رسیده است
دوره به اتمام رسیده است
دوره به اتمام رسیده است
دوره جامع لمینیت سرامیکی دکتر ساسان رسایی پور
دوره به اتمام رسیده است
دوره چهار روزه افزایش طول تاج 27الی 30 اردیبهشت
دوره به اتمام رسیده است
دوره 4 روزه افزایش طول تاج زیبایی همراه با ونیر کامپوزیت 13 الی 16 اردیبهشت
دوره به اتمام رسیده است
دوره سه روزه آفرینش لبخند با کامپوزیت 30 فروردین الی 2 اردیبهشت
دوره به اتمام رسیده است
آفرینش لبخند با کامپوزیت دکتر ساعتی 27 الی 29 بهمن
دوره به اتمام رسیده است
دوره بازسازی دندان های به شدت خراب شده دکتر ساعتی 18 و 19 اذر
دوره به اتمام رسیده است

ترمیمی و زیبایی چیست؟

توضیحات بیشتر

یکی از دوره هایی که در مجموعه آموزش دندانپزشکی آریادسک برگزار می شود، دوره ترمیمی و زیبایی هست که تا کنون دوره های موفق متعددی برگزار شده است. دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی چیست؟ در میان سایر بخش‌­های علم و رشته دنداپزشکی، دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی همواره از جدیدترین و به‌­روزترین روش­‌ها برای زیبا کردن لبخند افراد استفاده می­‌کند. در این مطلب قصد داریم ضمن معرفی دقیق دندانپزشکی ترمیمی، انواع خدمات دندانپزشکی ترمیمی را توضیح دهیم.

دندانپزشکی چیست؟ 

پیش از آنکه بگوییم دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی چیست، بهتر است با این تخصص بیشتر آشنا شویم و بدانیم که دندانپزشکی چیست. دهان انسان از مجموع‌ه­ای از بافت­های نرم (شامل لثه­‌ها، زبان، گونه درونی و لب) و بافت­‌های سخت (شامل دندان­ها و استخوان فک) تشکیل شده است. همچنین، در دهان اعصاب و عروق خونی و بافت همبند نیز وجود دارد. رابطه بین دندان­های بالا و پایین، ارتباط آنها با مفاصل فک، و عملکرد سالم دهان انسان بستگی به هماهنگی بین تمام اجزای این سیستم دارد. هنگامی که این اجزا با در هماهنگی با یکدیگر کار نکنند، سلامت دهان و دندان به خطر افتاده و اینجاست که مشخص می­‌شود دندانپزشکی چیست. اگر به­‌طور خلاصه بخواهیم بگوییم دندانپزشکی چیست، باید گفت دندانپزشکی شاخه­‌ای از علوم پزشکی است که به تشخیص و درمان مشکلات دهان، دندان و لثه‌­ها می­‌پردازد.

دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی چیست؟

دندانپزشکی ترمیمی  و زیبایی علم  و هنر تشخیص و درمان ضایعات، پوسیدگی ها و و بد شکلی های ایجاد شده در دندانها می باشد. در درمان‌های ترمیمی سعی بر این می باشد که  شکل صحیح، عملکرد و یکپارچگی دندان‌ها بازیابی گردد و محیط دهان به حالت سلامت برگردد. موارد تجویز درمان ترمیمی بر اساس سه نیاز درمانی پوسیدگی، دندان‌های تغییر رنگ یافته، شکسته یا بد رنگ و جایگزینی ترمیم‌های قبلی است. امروزه تحقیقات گسترده ای در راستای تولید مواد ترمیمی انجام می شود تا بیشترین شباهت را در خصوص مشخصات مکانیکی و فیزیکی به بافت دندانی داشته باشند تا بتوانند جایگزین مناسبی برای قسمتهای از دست رفته شوند. مواد همرنگ دندان طیف وسیعی از مواد می باشند که به خصوص در سالهای اخیر جایگاه ویژه ای در دندانپزشکی ترمیمی پیدا کرده اند. انتخاب نوع ماده ای که بازسازی توسط ان انجام می شود بستگی به عوامل مختلفی از قبیل  وسعت پوسیدگی، شرایط دهانی، بهداشت بیمار، شرایط پزشکی بیمار، نیازهای زیبایی و قضاوت کلینیکی دندانپزشک دارد. در صورت تشخیص پوسیدگیها در مراحل ابتدایی می توان از روش های پیشگیرانه و یا درمانهای ساده تر جهت بازیابی عملکرد دندان استفاده کرد ولی با پیشرفت پوسیدگی و از دست رفتن قسمتهای بیشتر دندان این روند حالت پیچیده تری پیدا می کند.

در واقع دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی را می‌توان در ۲ بخش بررسی کرد:

۱. دندانپزشکی زیبایی

در انواع خدمات دندانپزشکی، اقداماتی که در جهت بهبود شکل ظاهری دندان­ها، لثه­‌ها، یا کام انجام می‌شود، در حوزه دندانپزشکی زیبایی است. برخی از معروف­‌ترین خدمات دندانپزشکی زیبایی ونیرهای پرسلن، بلیچینگ (سفید کردن دندان)، باند (پیوند دندان)، ارتودنسی­‌های کوتاه­ مدت و بهبود ظاهر لثه است.

۲. دندانپزشکی ترمیمی 

دندانپزشکی ترمیمی شامل تشخیص، پیشگیری و درمان بیماری­های دهان و دندانی است. متخصص دندانپزشکی ترمیمی یک برنامه درمانی را جهت ترمیم دندان­های پوسیده، ترک خورده، شکسته و یا تغییر رنگ داده به بیمار ارائه می­‌دهند. این برنامه در انواع خدمات دندانپزشکی ترمیمی حتی برای دندان‌­های از دست رفته نیز مناسب است. درمانهای ترمیمی می تواند هم به صورت مستقیم و در داخل دهان بیمار انجام شود و هم به صورت غیر مستقیم در لابراتوارهای دندانپزشکی ساخته شده و سپس بر روی دندان نصب گردد یا چسبانده شود .

دوره ترمیمی و زیبایی

انواع خدمات دندانپزشکی ترمیمی که در دوره ترمیمی و زیبایی مطرح میشود

در حالت کلی، از ۴ نوع ماده در انواع خدمات دندانپزشکی ترمیمی استفاده می­‌شود: پرسلین، آمالگام دهان و دندان، رزین کامپوزیت و طلا. رزین کامپوزیت شامل مواد سرامیکی و پلاستیکی است که می­‌توان از آنها در کنار مواد دیگری مانند اینومرهای شیشه استفاده کرد. البته فلزهای باارزش و کم‌­ارزش دیگری نیز وجود دارند که از لحاظ دوام مشابه طلا هستند. در ادامه انواع خدمات دندانپزشکی ترمیمی را معرفی می­‌کنیم:

۱. پر کردن دندان با فیلینگ­ ها

در هر کدام از مواد اولیه بالا، انواع خدمات دندانپزشکی طراحی شده‌اند تا بتوان به کمک آنها دندان­ها را ترمیم، یا دندان از دست رفته را جایگزین کرد. بهترین متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی برای پر کردن دندان­های انتهایی معمولا از آمالگام (آلیاژی حاوی جیوه یا جایگزین­های آن) استفاده می­‌کنند. درمقابل، گزینه­‌های کامپوزیت نیز در دندانپزشکی ترمیمی هستند که برای ترمیم دندان­های جلو و حتی عقب استفاده می­‌شوند. اکثر افراد استفاده از این گزینه را ترجیح می­‌دهند، زیرا تشخیص آنها سخت بوده و شباهت زیادی به دندان­‌های طبیعی دارد.

۲. روکش‌­های ونیر

روکش­‌های ونیز در دندانپزشکی ترمیمی لایه‌ه­ای از مواد اولیه (پورسلین یا کامپوزیت) و مانند فیلینگ‌­های کامپوزیت به رنگ دندان­های طبیعی هستند. دندانپزشکی ترمیمی این مواد را با چسب مخصوص روی سطح یک یا چند دندان فیکس می­‌کند. این دسته از انواع خدمات دندانپزشکی در دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی به خصوص دندان­‌های جلویی بسیار محبوب هستند. این روکش‌­ها برای ترمیم دندان­‌هایی که لب پر شده، ترک خورده و یا ناهماهنگ هستند، مناسب است.

۳. تاج­‌ها و پل­‌های دندان

تاج‌­ها نوعی از درمان دندانپزشکی ترمیمی هستند که توسط بهترین متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی انجام می­‌شود. این مورد در انواع خدمات دندانپزشکی، تمامی نواحی دندان را پوشش می­‌دهد؛ از جمله دندان­‌هایی که آسیب دیده، لب پر شده و یا ترک برداشته باشند. این تاج­‌ها توسط مواد مختلفی مانند طلا، پورسلین و یا سایر مواد سرامیکی طراحی می­‌شود. پل­‌ها جایگزینی پروتزی برای دندان­‌های طبیعی هستند. آنها شامل تاج­‌های دندانی می‌شوند که نزدیک به ناحیه کناری یک دندان تعویض شده باشند.

۴. ایمپلنت

ایمپلنت نیز یکی دیگر از انواع خدمات دندانپزشکی ترمیمی است که توسط بهترین متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی ارائه می­‌شود. این روش یک پروسه تعویض دندان است که در آن یک پیچ تیتانیومی در استخوان فک قرار گرفته، و تاج دندان روی ایمپلنت سوار می­ شود.

۵. اینله و آنله دندان

پروسه اینله در دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی به کمک چسب به گونه‌­ای طراحی شده است تا بتواند سه سطح از یک دندان را به خوبی بپوشاند. اینله می‌­تواند از جنس طلا، پورسلین و یا دیگر ترکیبات سرامیکی تولید و استفاده شود. در روش آنله دندان توسط بهترین متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی، ناحیه مورد استفاده دندان جهت جویدن و برخی از بخش‌­های کناری آن را در پشت دهان با چسب مخصوصی پوشانده می­‌شود. مانند اینله­‌های دندانی، آنله را هم می­‌توان به کمک طلا، پورسلین و دیگر ترکیبات سرامیکی تولید کرد. اطلاعات تکمیلی دوره ترمیمی و زیبایی به زودی بروزرسانی خواهد شد